لطفا صبر کنید ...
صفحه در حال بارگذاری می باشد
دوشنبه 29 مهر 1398  |   |  ورود همکاران  | 
.
حداقل
اخبار
تاریخ: پنجشنبه 6 تیر 1398 نمایش: 163 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
زنجان، ایستگاه هواشناسی در مرکز شهر ندارد

سرپرست اداره کل هواشناسی استان زنجان با بیان اینکه شهر زنجان سه ایستگاه هواشناسی فعال دارد، گفت: این ایستگاه‌ها به ترتیب در پارک ملت، دانشگاه زنجان و فرودگاه زنجان تعبیه شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس در زنجان، آمار، واژه‌ای که معنی و مفهوم آن برای هر فرد متفاوت است، در این بین مفهوم این واژه در هواشناسی شاید به جز کاهش، افزایش و همچنین میزان بارش‌ها را متبادر نکند.

مفهوم کلمه آمار در بارش‌های روز 21 خردادماه برای ساکنان بخشی از شهر زنجان مفهوم متفاوتی را پیدا کرد وقتی که آمارهای هواشناسی بارش 3 میلی‌متری را برای این شهر ثبت کرد، در حالیکه آبگرفتگی خیابان‌های شهر زنجان موجب اخلال در رفت و آمد مردم شد.

در این رابطه سرپرست اداره کل هواشناسی استان زنجان طی گفت‌وگویی با خبرنگار فارس به توسعه شهر زنجان اشاره و تصریح کرد: این شهر در حال تبدیل شدن به کلان شهر است و از غرب به شرق گسترده شده است که همین موضوع شرایط جوی نقاط مختلف شهر رامتغیر و گاهی کاملا متفاوت کرده است.

رسول همتی با بیان اینکه شهر زنجان سه ایستگاه هواشناسی فعال دارد، گفت: این ایستگاه‌ها به ترتیب در پارک ملت در شرق زنجان، دانشگاه زنجان و فرودگاه در غرب زنجان تعبیه شده است.

وی ادامه داد: اداره کل هواشناسی استان زنجان در مرکز شهر ایستگاه هواشناسی برای ثبت اطلاعات هواشناسی در نقاط مختلف ندارد.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان زنجان رگباری بودن بارش‌های فصل بهار را مهم‌ترین دلیل تفاوت موجود در آمارهای اعلامی با مشاهدات مردم دانست و گفت: برعکس بارش‌های روز 21 خرداد، یک بارش 23 میلی‌متری در تاریخ 31 اردیبهشت همین فصل در ایستگاه پارک ملت ثبت شده بود در حالیکه مردم مرکز شهر چنین بارشی را مشاهده نکرده بودند.

وی نصب ایستگاه‌های هواشناسی در نقاط مختلف شهر و یا خرید سیستم‌های هواشناسی پیشرفته مانند رادار را از جمله راه‌کارهای دقیق‌تر شدن پیش‌بینی و ثبت میزان بارش‌ها دانست و گفت: این مشکلات به مسؤولان ارشد استان منعکس شده است.

همتی منابع مالی 700 میلیون تومان تا 16 میلیارد تومان را اعتبارات مورد نیاز برای تامین ایستگاه‌های هواشناسی و رادارهای هواشناسی اعلام کرد و افزود: تجهیز اداره کل هواشناسی به این تجهیزات نیازمند تامین منابع مالی است.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان زنجان به تلاش‌های انجام شده برای تهیه و نصب ایستگاه‌های هواشناسی در دو شهرستان سلطانیه و ایجرود خبر داد و گفت: بقیه 6 شهرستان تابعه استان زنجان ایستگاه هواشناسی دارند.


کد: 2406
نویسنده خبر: هواشناسی زنجان
 
تصاویر مرتبط
  • زنجان، ایستگاه هواشناسی در مرکز شهر ندارد
امتیاز بندی