لطفا صبر کنید ...
صفحه در حال بارگذاری می باشد
پنجشنبه 19 تير 1399  |   |  ورود همکاران  | 
.
حداقل
اخبار
تاریخ: شنبه 23 آذر 1398 نمایش: 411 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
کارگاه آموزشی "نحوه اطلاع رسانی هشدارهای جوی توسط اصحاب رسانه و خبر گزاریها"

کارگاه آموزشی "نحوه اطلاع رسانی هشدارهای جوی توسط اصحاب رسانه و خبر گزاریها" روز سه شنبه مورخ 98/09/19 در محل این اداره کل به مدت 4 ساعت برگزار شد .

    

به گزارش روابط عمومی هواشناسی زنجان، رسول همتی در این کارگاه آموزشی که با حضور جمعی از خبرنگاران خبرگزاریها برگزار گردید با اشاره به ورود سامانه های فعال جوی در فصول سرد سال اظهار کرد: در این راستا هماهنگی،تعامل و ارتباط اصحاب رسانه و خبرگزاریها با هواشناسی برای ارائه اطلاعات دقیقتر، سریعتر و درست ضروری است.

مدیرکل هواشناسی در این کارگاه مقدمه ای در خصوص هواشناسی و تاریخچه آن و بخشهای مختلف از جمله بخش دیدبانی و بخش پیش بینی بیان نمود.

رسول همتی مطالبی در خصوص صدور پیش بین ها عنوان و با اشاره مصداقی به شایعه مطرح شده وقوع النینو و پیش بینی زمستان بسیار سخت با بارش های بسیار سنگین و سرمای شدید در سال 1394 و عدم وقوع آن بیان کرد: که اینگونه کارها فقط باعث نگرانی و هدر رفت هزینه ها گردید.

مدیر کل هواشناسی گفت جهت جلوگیری از این کارها با دستور ریاست محترم سازمان مدیریت بحران کشور مقرر گردید سازمان هواشناسی کشور و ادارات کل استانها  پاسخگوی و متولی اوضاع جوی کشور باشند.   

وی با تاکید بر اهمیت پیش‌بینی هوا افزود: این روزها هواشناسی در زندگی مردم تاثیر قابل توجهی دارد، کما اینکه همه امور را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

همتی با مرور وقایعی که تحت تاثیر هواشناسی قرار می‌گیرد، ادامه داد: آگاهی از این پدیده به برنامه‌ریزی امور کمک کرده و  در برخی مواقع هم مانع سوء‌استفاده می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان زنجان با تشریح عواقب عدم دسترسی به اطلاعات هواشناسی افزود: حداقل این عدم دسترسی افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها در نتیجه اقدامات طولانی مدت حفاظتی و یا خسارت‌های زیاد ناشی از بی‌تفاوتی است.

وی گفت قطعیت هیچ رخدادی به صورت ۱۰۰ درصد نبوده و ادامه داد: خطا‌پذیر بودن پیش‌بینی‌ها به ویژه در پیش‌بینی‌های دراز مدت اجتناب ناپذیر بوده که باید مد نظر قرار گیرد.

مدیرکل هواشناسی استان زنجان با اشاره به فرمت جدید هشدارهای هواشناسی افزود: فرمت استفاده در هشدارها از اعلام نوع وضعیت خواهد بود، که شامل رنگ‌های سبز(وضعیت عادی)، زرد (آگاهی)، نارنجی (وضعیت آمادگی)و قرمز (وضعیت اقدام)می باشد.

وی از تهیه بولتن‌های عمومی متعدد در حوزه هواشناسی خبر داد و افزود: این بولتن‌های شامل بولتن‌های عمومی، ، کشاورزی، هوانوردی، عمران، جاده‌‌ای و... است که منتشر و در اختیار ارگان‌ها و ذینفعان قرار می‌گیرد.

پگاه مولایی سرپرست اداره تحقیقات اداره کل هواشناسی استان در ادامه این کارگاه بیان داشتند از اول سال زراعی تا 19 آذر متوسط بارش استان به میزان 98 میلیمتر بوده که نسبت به بلند مدت 34 درصد افزایش یافته است. وی همچنین اشاره کرد شهرستان خدابنده با بارش 126 میلیمتری به عنوان پربارش‌ترین ایستگاه هواشناسی استان بوده و ایستگاه هواشناسی ماهنشان با بارش 77 میلیمتری کمترین مقدار بارش را داشته است. بارش ایستگاه هواشناسی زنجان نیز به میزان 83 میلیمتر بوده است.

در ادامه نشست سرپرست پیش‌بینی هواشناسی استان زنجان توضیحاتی در مورد در مورد مفاهیم و اصطلاحات موجود در پیش‌بینی ارائه کرد.صونا صرفی با تاکید بر اینکه داده‌های هواشناسی در شرایط استاندارد جمع‌آوری و اطلاع‌رسانی می‌شود، گفت: پیش‌بینی هواشناسی فقط از طریق کانال‌های رسمی اطلاع‌رسانی می‌شود و سعی می گردد، اطلاع‌رسانی به هنگام به مردم ارائه گردد.


کد: 3464
نویسنده خبر: هواشناسی زنجان
 
تصاویر مرتبط
  • کارگاه آموزشی "نحوه اطلاع رسانی هشدارهای جوی توسط اصحاب رسانه و خبر گزاریها"
  • کارگاه آموزشی "نحوه اطلاع رسانی هشدارهای جوی توسط اصحاب رسانه و خبر گزاریها"
  • کارگاه آموزشی "نحوه اطلاع رسانی هشدارهای جوی توسط اصحاب رسانه و خبر گزاریها"
  • کارگاه آموزشی "نحوه اطلاع رسانی هشدارهای جوی توسط اصحاب رسانه و خبر گزاریها"
امتیاز بندی